Jako hokej a krasobruslení. Svitavy hostí dvě různé světové soutěže leteckých modelářů

29. duben 2024

Dění v areálu Cihelna bude sledovat celá planeta. Minimálně ta část, kterou tohle zajímá. První květnový víkend se tam uskuteční Světový pohár ve vzdušném souboji modelů. Ten druhý pak Světový pohár v akrobacii.

„Souboj modelů se dá přirovnat k hokeji a akrobatické modely ke krasobruslení. Velká elegance, modely jsou větší, vypadají jako skutečná letadla, jsou pomalejší, tišší. Jde o co nejlepší a nejpřesnější zalétání předepsaných akrobatických obratů. Rozhodčí udělují známky,“ popsal ve stručnosti ředitel závodů Jan Kopřiva.

Atraktivní podívaná

A v čem spočívá kontaktní, soubojová soutěž? „Ve vzduchu létají vždy dva modely. Za každým je zavěšená třímetrová stuha a cílem je useknout svou vrtulí soupeřovu stuhu. Každý model řídí jeden pilot a bojuje proti tomu druhému. Souboj trvá maximálně 4 minuty. Modely létají kolem 150 kilometrů za hodinu. Diváci stojí v bezprostřední blízkosti za ochrannou sítí. Někdy modely létají velmi nízko, třeba i půl metru nad zemí.“

Kromě pilotů jsou potřeba taky mechanici: „Na začátku souboje startují model, který půjde první do vzduchu. Pilot má ale k dispozici i druhý, záložní model. K souboji může použít oba. V případě havárie mechanik běží pro stuhu z prvního modelu, aby ji převěsil, i když jí zbývá jenom kousek anebo provázek, kterým byla přivázaná. Bez ní nesmí model vyletět. Stuha je jenom jedna.“

Na takovou soutěž Světového poháru potřebují ti nejlepší podle Kopřivy až 8 modelů za víkend. „Motory se ale přemontovávají, spíš se spotřebovává příslušenství. Několikrát během letu se kvůli haváriím třeba může měnit vrtule. Pokud někdo chce létat na úrovni, objet hodně závodů, nemá čas stavět modely. Ty se tedy většinou kupují. Kdo si je staví sám, nebývá z nejužší letové špičky.“

Tradiční zastávka  

Ve Svitavách se Světový pohár letos koná popáté v řadě s covidovou přestávkou. „Vždycky, když to šlo, tak jsme pořadatelství dostali. Tentokrát celý seriál několika závodů po celém světě zahajujeme. Uvidíte tam zástupce zemí od Španělska přes Francii, Německo, Rakousko, Itálii, pobaltské státy, Ukrajinu až po Arménii anebo Kazachstán. Loňské vítězství obhajuje domácí modelář Pavel Kučera. Bylo to velice milé překvapení. Konkurence je obrovská a jde o nevyzpytatelnou kategorii.“

Ředitel závodů leteckých modelů Jan Kopřiva

Modelklub Svitavy má i svůj modelářský kroužek, který při Středisku volného času vede Tomáš Weis. „Kroužek praská ve švech. Letos jsou dokonce dva týdně. Zájem určitě je. Pak ale bývá náročné dostat se od kroužkového modelářství k mezinárodnímu závodnímu létání,“ dodává Kopřiva.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.